FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Krysta Laverne Beggs-McCormick
Breda Friel
Shaun Roddy
Denise Ann White
MASTER OF ARTS
IN CONTEMPORARY PERFORMANCE PRACTICE
With Commendation
Cahal Clarke
Aoibh Johnson
MASTER OF ARTS
IN ENGLISH LITERATURE
With Distinction
Stewart Robert Gillan
Michael Patrick Garrow Way
With Commendation
Ruth Barr
Kirsty Jade Majella Donnelly
Ryan Hanna
Cherie Katrina Magee
Laura-Jane White
Pass
Gavin Nial McGonigle
Sarah Eleanor Elizabeth Sefton
Amy Lauren Sloan
MASTER OF ARTS
IN HISTORY
With Distinction
Scott Lewis Bowes
Ruta Sulciene
With Commendation
Seosamh Liam Collins
James McDaid
Pass
Conor Martin Patrick Donaghy
MASTER OF ARTS
IN IRISH HISTORY AND POLITICS
With Distinction
Michael Kinsella
Pass
Cormac Patrick McNeill
MASTER OF ARTS IN IRISH LANGUAGE TRANSLATION, INTERPRETING AND PROFESSIONAL
LANGUAGE SKILLS
With Distinction
Róise Ní Laifeartaigh
Seán Ó’Daimhín
With Commendation
Sinead Maeve Armstrong
Jude Doherty-Luiten
Edel Ellis
John Raymond Grant
Kathryn Mullan
Sharrifa O’Kane
Pass
Niamh Hughes
James McKevitt
MASTER OF ARTS
IN JOURNALISM
With Distinction
Christine Diane Carrigan
Jenna Gardiner
Darren Ian McCullins
Sarah Catherine McKinley
Lauren Wilson
With Commendation
Hannah Kirkpatrick
Gerald Lennon
Kelly McAllister
Eimhear McGurk
Aine Majella Quinn
Judith Rosemary Shaw
Pass
Ciaran Quinn
MASTER OF ARTS
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT
With Commendation
Maria Aspasia Bealby
MASTER OF ARTS
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
With Distinction
Megan Jane McKee
Victoria Georgina Isobel Thampi
With Commendation
Fiona Sarah Kathryn Bell
Haruka Murayama
Kin Ting Ng
David Martin Nugent
Pass
Reuben Boyd
Masami Doi
Adam Stephen Glover
Barry Thomas Jackson
Mary Annabelle Skeats
MASTER OF LAWS
IN COMMERCIAL LAW
With Distinction
Salem Sami Alqudah
Zaid Mohammad Tayseer Ghazleh
Sanad Hisham Khatib
Francis Joseph O’Neill
MASTER OF MUSIC
IN CREATIVE MUSICIANSHIP
With Distinction
Darren Andrew Beckett
Louis Fields
Gareth Paul Johnston
Jaime McEleney
Aaron McGlinchey
Trudy O’Donnell
Lewis Bernard Smith
With Commendation
Caitlyn Anne McCrea
Nicholas Richard Benjamin Morton
MASTER OF RESEARCH
With Commendation
Andrew Allen
Nicole Hamilton
John Francis Kavanagh
Nigel Robert Kelly
Pass
Diotima Charlotte Theresia Krug
Conor O’Neill
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CREATIVE MUSICIANSHIP
With Commendation
Ryan Rodgers
Pass
Zachary Andrew Campbell
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN JOURNALISM
With Commendation
Martin O’Neill
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
With Commendation
Aoife Concannon
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT
With Distinction
Phillip Roe
With Commendation
Frank Eric Chinn (posthumously)
Pass
Lisa Burkitt
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Lower Division
Ryan Magee
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND SPANISH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Lower Division
Shanice Patrick
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN SPANISH WITH CHINESE AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Lower Division
Paul Declan O’Reilly
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH
With Second Class Honours Upper Division
Francis Hughes
With Second Class Honours Lower Division
Niall Doherty
Rachael Jayne McGahon
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND MEDIA STUDIES
With Third Class Honours
Alana Russell
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND SPANISH
With Second Class Honours Upper Division
Eve Alexandra Watton
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH ENGLISH
With Second Class Honours Lower Division
Roberto Munroe
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH PSYCHOLOGY
With Third Class Honours
Ronan McIlhennon
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE
With Second Class Honours Upper Division
Cormac Art O’Hagan
With Second Class Honours Lower Division
Sean McCay
Mairead Catherine Mc Cleave
Eibhilin McKerr
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT
With Second Class Honours Lower Division
Richard Sandor
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION
With Second Class Honours Lower Division
Darren Harkin
Henry McIlroy
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH PHOTO IMAGING
With Second Class Honours Upper Division
Joy Alexandra Goodall-Leonard
BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
With Second Class Honours Lower Division
Christopher Gibson
BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
With Second Class Honours Upper Division
Kathryn Sara Way
BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS
With Second Class Honours Upper Division
Aileen Bernadette Connor
Esther-Ruth Elizabeth Cuthbert
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL WORK
With Second Class Honours Lower Division
Sandra Afia Atoge
Ryan Campbell
Nicola Donnelly
Niamh Downey
Kirsty Hughes
Aimee Neill
Deborah Walker
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNITY YOUTH WORK
Pass
Donal John Murphy
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN DESIGN
Pass
Tanya Donnelly
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MEDIA ARTS
Pass
Louis Elliott Jack Field
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN JOURNALISM WITH FILM STUDIES
Pass
Ciaran Logue
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN APPLIED SOCIAL STUDIES
Pass
Aine Nugent
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CINEMATIC ARTS
With Commendation
Kayleigh Linehan
Pass
Tiarna Kerr
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CREATIVE TECHNOLOGIES
Pass
Adam Guilar
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN DRAMA
Pass
Nathan William Ian Redmond
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGLISH
Pass
Heini Vilhelmiina Onnela
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN JOURNALISM WITH ENGLISH
Pass
Leona Harkin
CERTIFICATE IN COMMUNITY YOUTH STUDIES
With Commendation
Angela Burns
Anthony McGinley
David Ralston
Pass
Reece Vincent Carlin
Ashling Louise Dixon
Gary Lavelle
Orfhlaith Moran
CERTIFICATE IN TEACHING
Pass
Joseph Desmond McGrann
FACULTY OF COMPUTING, ENGINEERING AND BUILT ENVIRONMENT
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Yogesh Kumar Meena
MASTER OF SCIENCE IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT
With Distinction
Abdul Raman Ali
Jonathan Sunday Etumusei
Ashley Gallagher
Sean Gallagher
Shannon Leigh Harkin
Aine Meenagh
Richard White
With Commendation
Kevin Gerald Blakely
Leo Clancy
Gavin Connor Curran
David Gourley
Niall Grace
Dylan Jones
Fergal Joseph McCusker
Christopher Ryan Neill
Aiden Skelton
Grant Troupe
Pass
Stephen Concannon
Mark Madden
GRADUATE CERTIFICATE
IN COMPUTING
With Commendation
Francis Molloy
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER ENGINEERING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Ali Saeb Sha’ath
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Stephen Barr
With Second Class Honours Lower Division
Adam Hanlon
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
With Second Class Honours Lower Division
Christopher McGovern
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Terence Sweeney
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Patrick Quinn
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With First Class Honours
Paul Fegan
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Laura Louise Mary McLaughlin
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)
With Second Class Honours Upper Division
Aidan O’Hare
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
With Second Class Honours Lower Division
Kevin Doran
Diarmuid Gallagher
Daniel Lord
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING
With Second Class Honours Lower Division
Joseph McAuley
With Third Class Honours
Daniel Brendan Cassidy
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES
With Third Class Honours
Gustavo Medeiros
Gareth Rodgers
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE
With Commendation
Adam Boyd
Arthur Caulfield
Daniel Magee
Pass
Ben Gerald Houston
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
With Distinction
Joseph O’Donnell
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING
With Commendation
Ethan David Kerrigan
Conor Michael Peter McQuaid
Ryan Walls
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)
Pass
Jonathan Edward Coey
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING WITH EDUCATION
With Distinction
Marc Samuel Gary Curtis
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
Pass
Robert Kyle Moore
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE
With Commendation
Hayley Curran
Pass
Michael Mallon
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
Pass
Matthew Dixon
Bronach Aife McCartney
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INFORMATION TECHNOLOGIES
Pass
Erin Simpson
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES
DOCTOR OF SCIENCE
Pass
Peter Raymond Flatt
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Raghad Alhomaid
Kathleen Alice Christie
Robert Goodman
Mohammed Naeem Khan
Aman-Deep Singh Mahil
MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Suzanne Emma Barrow
Mairead Antoinette Buckley
Francesca Anne Carvill
Emer Martina Connolly
Amanda Dawson
Tegan Louise Ducker
Emma Marie Dunne
Jennifer Fielding
Kimberley Elizabeth Finlayson
Aisling Foody
Lorraine Marion Gallagher
Mary Claire Ging
Caroline Hunt
Maria Elaine Jump
Patrick Noel Kelly
Linda McKinstry
Caroline Margaret Moffatt
Mary Moran
Lesley-Anne Nixon
Alison Frances Nolan
Laura Ann Oliver
Abigail Frances Pethick
Emma Prior
Michael Sanderson
Patrick Simms
Faye Emma Sims
Juanita Ann Spiteri Meilak
Sivatharsini Thasian-Sivarajah
Amanda Waddell
With Commendation
Martha Armstrong
Cliona Anne Barry
Elisa Barry
Andrew Stephen Beakey
John Burns
Lorinda Camilleri
Danielle Angela Clark
Emma Louise Clewlow
Christine Clifford
Sandra Catherine Clifford
Aisling Niamh Costelloe
Ciarán Stephen Deane
Noreen Evans
Angela Michelle Finan
Paul Raymond Fitzsimons
James Gale
Daniel Mark Gleghorn
Rebecca Graham
Patricia Ellen Griffin
Claire Haran
Gillian Hoare
Laura Victoria Irving
Andrew Christopher Kelly
Daniel Kelly
Mandy Logan
David Patrick Mahon
Louise Elizabeth McNeill
Helena Milton
Nomalanga Tracy Ndhlovu
Catriona Lawson Noble
Donal Joseph Noonan
Sinead O’Brien
Danielle O’Carroll
Lisa O’Connor
Ruth O’Connor
Eileen O’Leary
Elaine O’Riordan
Lisa Maria Power
Maria Eve Riley
Ciara Rogers
Govinder Shergill
Sharon Jane Stanley
Beryl Ann Waldron
Niamh Walsh
Aoife Warde
Aoife Wilson
Emily Jane Wood
Pass
Thais Emanuelle Ferrari Gersogamo
Aine Gorman
Janet Mary Hutchinson
Lindsey Mary Lindsay
Louise Alicia Quinn
Declan Ryan
John Michael Welsh
MASTER OF SCIENCE
IN BIOTECHNOLOGY RESEARCH
With Distinction
Emma Jennifer Davidson Hasson
With Commendation
Caolan David Boyle
Nichola Jayne Ejaz
Matthew Robert Johnston
Michael Andrew McBride
Cho King Ng
Kevin Gerard Walsh
Nicki Samuel Watton
MASTER OF SCIENCE
IN FOOD AND NUTRITION
With Commendation
Laura Ann McDermott
Therese Mary McNamee
Rachael Morrison
Kimberley Spiteri
Pass
Rachel Louise Ludkin
MASTER OF SCIENCE
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS
With Distinction
Audrey Jane Jenkinson
With Commendation
Sinead Aoife Carroll
Orla Maire Ni Dhubhda
MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN NUTRITION
With Distinction
Olivia Fiona Carroll
Michael Aidan Day
Madison Herkert
With Commendation
David William Callaghan
Tara Caoilainn Flood
Chloe Ivy Ho Yin Hui
Jordan Kavanagh
Leo James Daniel McHugh
Sarah Rose Mullins
Shaun Sharkey
Pass
Edel Fitzgerald
Shayne Louie Ryan
MASTER OF SCIENCE IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS
With Distinction
Kate Sarah Thiruchelvam
With Commendation
Josianne Camilleri
MASTER OF SCIENCE
IN STRATIFIED MEDICINE
With Distinction
Mei Yu Cynthia Stafford
With Commendation
Nadine Sarah Esther Forde
Pass
Thejesveni Rudraprasad
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Helen Victoria Kirrane
With Commendation
Susan Jean Smyth
POSTGRADUATE DIPLOMA IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY
With Distinction
Jonathan Aboshiha
Parul Adhana
Luca Antico
Ankur Ray Barua
Satya Sai Prasad Kolli
Zeba Matin
Titilayo Bola Odufuwa-Bolger
Shafiq Ur Rehman
Scott Robbie
Ioannis Sidiropoulos
Patrycja Smolarek-Kasprzak
Natasha Spiteri
Leonard Teye-Botchway
Grigorios Tzamos
With Commendation
Michael Adams
Seema Anand
Tariq Zeyad Mohammad Ayoub
James Ball
Lara Antoinette Brien
Matthias Benjamin Brunner
Jan Bond Chan
Evelien Dewilde
Navpreet Dhillon
Mohammad Samir Dowlut
Nishant Gupta
Wing Man Ho
Jeremy John Hoffman
Sharmina Rony Khan
Remin Nath
Francesco Pillitteri
Mrinal Rana
Lee Mun Toong
Bernhard Treiblmayr
Claus Zehetner
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD AND NUTRITION
With Distinction
Yuen Ki Chiu
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN STRATIFIED MEDICINE
With Distinction
Paula Milligan
With Commendation
Claire Louise Curran
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICAL STUDIES
With Distinction
Kevin John Matthews
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS
With Distinction
Rachel Joanne Davison
Marie Hughes
Elinor Kate Humphreys
Orla McArdle
Lorcan McGarry
Sarah Ann Morrin
Jayne Louise Owen
Shane Joseph Quinn
Joseph Seaman
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN VETERINARY PUBLIC HEALTH
With Commendation
Aine Mullahy
MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Jon Wah Cheung
Aidan Cornelius Fahey
Jithin Kuriakose
Jack Patrick McGeown
With Commendation
James Noel O’Kane
GRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Commendation
Fiona Harkin
Pass
Thomas Edwin Craddock
Harry Gay
Alisha Jordan
Joanne Marie Morris
Kudirat Olayinka Obikoya-Oladapo
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Hannah Maxine Graham
With Second Class Honours Lower Division
Kate Millar
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Noeleen Michelle O’Kane
With Second Class Honours Lower Division
Tara Marie O’Neill
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Andrew Daniel Holmes
Lois Anne Wilson
With Second Class Honours Lower Division
Jamie Curtis Bell
Megan Marie Gillan
Meadhbh Elizabeth Kerr
Rachel Marie Ward
With Third Class Honours
Clive James Parkhill
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Third Class Honours
Rachel Warke
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY
With Second Class Honours Upper Division
Ashleigh Greenaway
Rebecca Sarah Shearer
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Second Class Honours Upper Division
Natalie Jay Johnson
With Second Class Honours Lower Division
Ensa Gitteh
Naomi Ann Jones
Zoi Stefanopoulou
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES
With Second Class Honours Upper Division
Tsz Yen Law
With Second Class Honours Lower Division
Conan Gerard Bradley
Niamh Collett
Adam Greenaway
Mark McGennity
Ryan McGrath
Naomi Lois Nelson
With Third Class Honours
Jodie Caroline Wilson
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION
With Second Class Honours Upper Division
Brian Crawford Porte
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY
With Third Class Honours
Jason Michael Bratton
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN STRATIFIED MEDICINE
With First Class Honours
Erin McHugh
With Second Class Honours Upper Division
Conor McLaughlin
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL STUDIES
With Commendation
Paul McCafferty
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN STRATIFIED MEDICINE
Pass
Louise Margaret O’Neill
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOLOGY
Pass
Matthew Kevin Totten
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOMEDICAL STUDIES
With Commendation
Rachael Nicole Hunt
Pass
Holly O’Donnell
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SCIENCE FOR NUTRITION
Pass
Gordon David Crothers
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN STRATIFIED MEDICINE
With Commendation
Ruairi Drumm
Arlana McGoldrick
ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION
With Distinction
Emeline Marie Jeanne Hassen
Neil McLarnon
Fionnuala Brid Walsh
With Commendation
Gavin George Patrick Henderson
John Niall Kavanagh
MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL BUSINESS
With Distinction
Erin McEvoy
Mary McKeever
Sandra Magdalena Wojcik
With Commendation
Christopher James Evans
Peter Anthony McGowan
Pass
John Graham Beirne
Gareth Denis Gault
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL BUSINESS
With Commendation
Elizabeth Forte
Arun Prasad Subramanian
Pass
Aljunia Marapira
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT
Pass
Liam McDaid
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL BUSINESS
Pass
Simon John Burgess
Charidimos Vasilakis-Mykoniatis
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MANAGEMENT
With Commendation
John-Paul Glenn
Barry McDermott
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS ADMINISTRATION
With Commendation
Steven Brian Sweeney
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM WITH FRENCH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Rachael Warren
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Aaron Leonard
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH EDUCATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Oisin Craig
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Niamh Chambers
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS ADMINISTRATION
With First Class Honours
Jordan Robert Andrew Armstrong
Lisa Hilary Dunn
Patricia Anne Foynes
Noel Anthony Jennings
Aaron McShane
Emma Teresa Roulston
With Second Class Honours Upper Division
Ciara Crossan
Declan Fullerton
Andrea Joy Magee
Oran McLaughlin
Joanne McMullan
Daire O’Donnell
Patrick O’ Donnell
Ciara Roulston
With Second Class Honours Lower Division
Tamara Vaughan
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS MANAGEMENT
With Second Class Honours Upper Division
Craig McCloy
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Roisin O’Neill
With Second Class Honours Lower Division
Nicole Bonner
Joanna Evelyn Gillespie
Aimee Rooney
With Third Class Honours
Martin McDonald
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING
With Second Class Honours Lower Division
Eimear Jackson
Aimee Louise McNicholl
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH PSYCHOLOGY
With Second Class Honours Lower Division
Gavin Carvill
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ACCOUNTING
With Second Class Honours Upper Division
Tia-Jade Parry
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES
Pass
Gemma Clifford
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ACCOUNTING
With Commendation
Justin Heaney
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ADVERTISING
With Commendation
Matthew Harold
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BUSINESS STUDIES
Pass
Hannah Clare Johnston
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT
With Commendation
Stacey McEldowney
Laura McGowan
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT
With Commendation
Jessica Bell
ACCESS, DIGITAL DISTRIBUTED LEARNING
CERTIFICATE IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT
Pass
Cole Buchanan
Robert William Campbell
Daniel Maguire
James Sandrey
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Karen Cafferkey
Serena Tarlati
MASTER OF PHARMACY
With Second Class Honours Upper Division
Farshid-Paul Jahani
Ciaran McBride
Dikeledi Nkele Mushapho
Hannah O’Sullivan
With Second Class Honours Lower Division
Matthew Gerard Larkin
Eoin Linden
Jasmine Sarika Rajan
MASTER OF RESEARCH
With Distinction
Michelle Clements
Romain Hebert
Amber Elizabeth Manley
MASTER OF SCIENCE IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS
With Distinction
Gemma Finn
Eamonn Michael Patrick Gillen
Fiona Murphy
With Commendation
Christina Bowman
Patricia Anne Mary Cusick
Pass
Jennifer Naomh Hunter
MASTER OF SCIENCE IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)
With Distinction
Anna Charlotte Balmer
Ailana Boulos
Labhaoise Clynes
Daniel Collins
Jane Olivia Gilsenan
Rachel Bridget Kane
Justin MacLochlainn
Anthea McCloskey
Victoria Izara McFarlane
Aisling McGarrity
Katie Seanin McHugh
Shannen Molloy
Paula Nolan
Cara O’Brien
Olayinka Oladokun
Martin O’Reilly
Aaron Pyne
Amy Stitt
Lisa-Marie Sweeney
Sharon Jane Sweeney
Ellen Teague
Charlotte Elizabeth Turner
Oisin Young
With Commendation
Lauren Baker
Adrian Begley
Bethany Brown
Alison Burns
Courtney Campbell
Zoe Campbell
Robyn Cordner
Jill Christina Ferguson
Nicola Hughes
Angela Kinning
Charlotte Elizabeth Linstrom
Catherine McCann
Laura McCaughey
Louise Michelle McDougall
Catriona McEvoy
Abigail McNeill
Christopher Mulholland
Simona Petkeviciute
Barry Rouse
Michael Philip Sampson
Anna Izabela Syperek
Zoe Thompson
Ciara Vernon
Maeve Anna Walkington
Chi-Wai Alex Yu
Pass
Clodagh Ni Bhroin
MASTER OF SCIENCE IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Distinction
Michelle Elizabeth Gurney
Emma Margaret Scott
Justin Leo Senn
MASTER OF SCIENCE IN HEALTH PSYCHOLOGY
With Distinction
Rachel Jane Black
Amelie Bobsien
Christopher Ian Gray
Felicity Lavena McGookin
Ann Marie McStocker
Sophie Alison Morris
Seamus Joseph Power
Aidan Stewart
With Commendation
Daniel Patrick Brown
Maureen Ann Busby
Suzanne Cassidy
Sean Green
Maeve Hinds
Catherine Michele Hitch
Sarah Caroline Lawlor
Aine Theresa Mahon
Natasha Murray
Emma Wray
MASTER OF SCIENCE
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES
With Distinction
Kelan Flynn
Vanessa Namwanga
With Commendation
Christopher McCartney
Nojir Uddin
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)
Pass
Priscilla Gallagher
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Commendation
Malcolm Debono
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Commendation
Izybelle Callow
Andrew Eastop
Darragh Murphy
Mark Stringer
Pass
Raymond Lockhart
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PSYCHOLOGY
With Distinction
Deirdre McGrane
With Commendation
Rebecca Keeler
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHARMACY MANAGEMENT
With Commendation
Donna Bartlett
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN APPLIED HEALTH STUDIES
With Commendation
Rebecca Louise Mazur
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Commendation
John McConalogue
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PSYCHOLOGY
With Distinction
Eleanor Bruce
With Commendation
Michelle Maria Peake
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Jodie McBride
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE
With Second Class Honours Upper Division
Thomas McAllister
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HEALTH AND WELLBEING
With Second Class Honours Lower Division
Carly Jade Doherty
Amy McGilligan
With Third Class Honours
Laura Anderson
Abbie Friel
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE
With Second Class Honours Lower Division
Ciaran Crothers
Amanda Jane Edmund
With Third Class Honours
Craig Carson Hutchings
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)
With First Class Honours
Emma Blair
Shannon Louise Brophy
Tamara Amy Campbell
Emma Coyle
Anthony Curran
Karen Elizabeth Darragh
Ashleigh Dempster
Erin Elizabeth Devine
Debbie Diver
Caoimhe Donaghy
Tania Dooher
Zoe Jamie Elder
Olivia Ervine
Ciara Farren
Edel Ferguson
Suzanne Elizabeth Gillespie
Robbyn Gray
Kathy Ellen Hall
Ciara Marie Lavender
Aine Marie McAnulla
Fiona McDermott
Martin McGowan
Oliver McKinney
Bronagh McMullan
Paul Nunez
Joan Josephine O’Kane
Catherine Jane Reid
Leonie Russell
Deborah Wallace
Christina Warren
Malgorzata Zieba
With Second Class Honours Upper Division
Aksa Aby
Naomi Ruth Aiken
Brinin Anderson
Tara Boyd
Victoria Campbell
Lauren Naomi Cottle
Aine Marie Doherty
Kirsten Doran
Niamh Briege Duggan
Colleen Fegan
Kryzzel-Kay Felwa
Kyra Faith Ferguson
Zoe Finlay
Shannon Flanagan
Laura Janine Foster
Amy Gallagher
Sinead Gallagher
Anne Marie Hall
Jann Hammond
Lauren Hargan
Kirsty Harper
Brooke Ellis Harrison
Megan Hetherington
Michelle Holdsworth
Emma Hutchinson
Albert Jose
Eve Kelly
Stacey Kelly
Aoife Kennedy
Mary Regina Kennedy
Sarah Kennedy
Sinead Kerlin
Maxine Kidd
Carole Rose Logue
Siobhan McBrearty
Rachel Elizabeth McCahon
Jennifer McCourt
Emma McCrudden
Megan McCullough
Rachel Mary McCurdy
Brid McGourty
Irene McGovern
Aoibhin McGurk
Marie McHugh
Shannon McKaigue
Catherine McKenna
Rachel McKeown
Sasha Beatrice McKinley
Hannah Catherine McLarnon
Ailbhe McLaughlin
Gerardette McLaughlin
Clare McMahon
Emma McQuillan
Ramona McShane
Rachel McWilliams
Steven Gareth Miller
Jennifer Rose Montgomery
Bryan Andrew Morgan
Roisin Mulholland
Lucinda Murphy
Rebecca Neely
Bridgeen O’Hanlon
Dearbhla Quinn
Mairead Quinn
Julie Robinson
Hollie Sargent
Claire Sheehan
Lori Shirlow
Patrina Stringer
Amy Elizabeth Taggart
Victoria Todd
Melissa Louise Waite
Matthew Ward
Nazareen Veronica Whelan
With Second Class Honours Lower Division
Lisa Shannen Anderson
Claire Beattie
Shannon Ann Braund
Charlene Breslin
Caoimhe Brogan
Molly Canavan
Elaine Colhoun
Sarah Dickey
Shauna Doherty
Una Doyle
Roisin Ann Forrest
Joanne Gallagher
Laura Harkin
Danielle Jacqueline Hueston
Shannan Jackson
Janet Jones
Keila Kearney
Leanne Kilgore
Katrina Logue
Kerri Ann Lynch
Maeve McCambridge
Megan McClements
Carl McErlean
Siobhan Laura McFadden
Nicole McGee
Lauren Jean McGeown
Rebecha McGimpsey
Sarah McKillen
Beth Ursula McParland
Michelle McVey
Danielle Moore
Emma Jean Moore
Kelly-Ann Moore
Declan Moran
Kerrie Ann Mullan
Jill O’Donnell
Debbie Elizabeth Olphert
Celia Olufemi
Lisa O’Neill
Louise Rasdale
Natasha Rice
Amanda Taggart
Clare Toner
Jenny Louise Tosh
Aileen Tuohey
Stephanie Louis Paragas Versoza
Caitlin White
Caoimhe White-Gillespie
Emma Willox
With Third Class Honours
Laurelle Carlin
Sarah Duffy
Tanya McCafferty
Lisa Montgomery
Laura Ann Jane Moore
Colleen Tierney
Abbie Trimble
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (MENTAL HEALTH)
With First Class Honours
Ashley Bowers
Danny Coll
Rebecca Haughey
Shannon Elizabeth Laverty
Michael McMullan
Aisling Anne Moore
Patrice Murray
Chris O’Donnell
Dean Pollock
With Second Class Honours Upper Division
Aislingmarie Breen
Rachael Brolly
Colleen Coulter
Sareena Gillespie
Jessica Marchini
Dymphna McConnellogue
Christy McLaughlin
Theresa Anne Mullan
Shauna O’Donnell
Danielle Smyth
Mary Paige Hollie Walton McGovern
With Second Class Honours Lower Division
Niamh Bolster
Eimear Callan
Rebecca Elizabeth Crawford
Ciara Dawson
Brenda Martina Divin
Jason Patrick Gillespie
Aoibhin Lennon
Kelly-Marie McMenamin
Ryan Barry McPhilomey
Orlaith Millar
Rebecca Peeples
Rachel Phillips
Clare Rowley
Catherine Scott
With Third Class Honours
Suzanne Danielle Boyle
Gabrielle Daly
Shauna Louise Gibbons
Eliza Opiola
Cathy Stewart
Diane Teresa Tierney
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL BIOSCIENCES
With Second Class Honours Upper Division
Thomas McKaig
Joel McTaggart
With Second Class Honours Lower Division
David Campbell
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL SCIENCE
With Third Class Honours
Haiying Dai
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY
With First Class Honours
Jamye Alison Walker
With Second Class Honours Upper Division
Anthony Cassidy
Lisa Deakin
With Second Class Honours Lower Division
Cara Cecilia McComb
Nicole Elizabeth Louise Millar
Chantelle O’Neill
Kirby Paula Percy
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY
With Second Class Honours Lower Division
Shauna McCullagh
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTH CARE
Pass
Emily Kane
Simon Mackey
Martynagh Moran
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH CARE
With Distinction
Kate Ann McSorley
With Commendation
Hannah Mary Helen Clarke
Emma Donnelly
Chad Horner
Pass
Stevonna Atkinson
Amy McShane
Sarah-Louise Thompson
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH
Pass
Anthony Maxwell
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PSYCHOLOGY
With Distinction
Jennifer Mullan
Katinka Lilla Szabo
Rebecca Todd
With Commendation
Natasha Kirke
Amy Jacqueline McKay
Pass
Courtney Allen
Cora Deery
Meghan Kealey
Edelle Maria McGlade (posthumously)
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL PSYCHOLOGY
With Commendation
Fern Wilkin
FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Krysta Laverne Beggs-McCormick
Breda Friel
Shaun Roddy
Denise Ann White
MASTER OF ARTS
IN CONTEMPORARY PERFORMANCE PRACTICE
With Commendation
Cahal Clarke
Aoibh Johnson
MASTER OF ARTS
IN ENGLISH LITERATURE
With Distinction
Stewart Robert Gillan
Michael Patrick Garrow Way
With Commendation
Ruth Barr
Kirsty Jade Majella Donnelly
Ryan Hanna
Cherie Katrina Magee
Laura-Jane White
Pass
Gavin Nial McGonigle
Sarah Eleanor Elizabeth Sefton
Amy Lauren Sloan
MASTER OF ARTS
IN HISTORY
With Distinction
Scott Lewis Bowes
Ruta Sulciene
With Commendation
Seosamh Liam Collins
James McDaid
Pass
Conor Martin Patrick Donaghy
MASTER OF ARTS
IN IRISH HISTORY AND POLITICS
With Distinction
Michael Kinsella
Pass
Cormac Patrick McNeill
MASTER OF ARTS IN IRISH LANGUAGE TRANSLATION, INTERPRETING AND PROFESSIONAL
LANGUAGE SKILLS
With Distinction
Róise Ní Laifeartaigh
Seán Ó’Daimhín
With Commendation
Sinead Maeve Armstrong
Jude Doherty-Luiten
Edel Ellis
John Raymond Grant
Kathryn Mullan
Sharrifa O’Kane
Pass
Niamh Hughes
James McKevitt
MASTER OF ARTS
IN JOURNALISM
With Distinction
Christine Diane Carrigan
Jenna Gardiner
Darren Ian McCullins
Sarah Catherine McKinley
Lauren Wilson
With Commendation
Hannah Kirkpatrick
Gerald Lennon
Kelly McAllister
Eimhear McGurk
Aine Majella Quinn
Judith Rosemary Shaw
Pass
Ciaran Quinn
MASTER OF ARTS
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT
With Commendation
Maria Aspasia Bealby
MASTER OF ARTS
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
With Distinction
Megan Jane McKee
Victoria Georgina Isobel Thampi
With Commendation
Fiona Sarah Kathryn Bell
Haruka Murayama
Kin Ting Ng
David Martin Nugent
Pass
Reuben Boyd
Masami Doi
Adam Stephen Glover
Barry Thomas Jackson
Mary Annabelle Skeats
MASTER OF LAWS
IN COMMERCIAL LAW
With Distinction
Salem Sami Alqudah
Zaid Mohammad Tayseer Ghazleh
Sanad Hisham Khatib
Francis Joseph O’Neill
MASTER OF MUSIC
IN CREATIVE MUSICIANSHIP
With Distinction
Darren Andrew Beckett
Louis Fields
Gareth Paul Johnston
Jaime McEleney
Aaron McGlinchey
Trudy O’Donnell
Lewis Bernard Smith
With Commendation
Caitlyn Anne McCrea
Nicholas Richard Benjamin Morton
MASTER OF RESEARCH
With Commendation
Andrew Allen
Nicole Hamilton
John Francis Kavanagh
Nigel Robert Kelly
Pass
Diotima Charlotte Theresia Krug
Conor O’Neill
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CREATIVE MUSICIANSHIP
With Commendation
Ryan Rodgers
Pass
Zachary Andrew Campbell
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN JOURNALISM
With Commendation
Martin O’Neill
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES
With Commendation
Aoife Concannon
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT
With Distinction
Phillip Roe
With Commendation
Frank Eric Chinn (posthumously)
Pass
Lisa Burkitt
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Lower Division
Ryan Magee
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND SPANISH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Lower Division
Shanice Patrick
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN SPANISH WITH CHINESE AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Lower Division
Paul Declan O’Reilly
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH
With Second Class Honours Upper Division
Francis Hughes
With Second Class Honours Lower Division
Niall Doherty
Rachael Jayne McGahon
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND MEDIA STUDIES
With Third Class Honours
Alana Russell
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND SPANISH
With Second Class Honours Upper Division
Eve Alexandra Watton
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH ENGLISH
With Second Class Honours Lower Division
Roberto Munroe
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH PSYCHOLOGY
With Third Class Honours
Ronan McIlhennon
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE
With Second Class Honours Upper Division
Cormac Art O’Hagan
With Second Class Honours Lower Division
Sean McCay
Mairead Catherine Mc Cleave
Eibhilin McKerr
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT
With Second Class Honours Lower Division
Richard Sandor
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION
With Second Class Honours Lower Division
Darren Harkin
Henry McIlroy
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH PHOTO IMAGING
With Second Class Honours Upper Division
Joy Alexandra Goodall-Leonard
BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
With Second Class Honours Lower Division
Christopher Gibson
BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
With Second Class Honours Upper Division
Kathryn Sara Way
BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS
With Second Class Honours Upper Division
Aileen Bernadette Connor
Esther-Ruth Elizabeth Cuthbert
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL WORK
With Second Class Honours Lower Division
Sandra Afia Atoge
Ryan Campbell
Nicola Donnelly
Niamh Downey
Kirsty Hughes
Aimee Neill
Deborah Walker
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNITY YOUTH WORK
Pass
Donal John Murphy
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN DESIGN
Pass
Tanya Donnelly
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MEDIA ARTS
Pass
Louis Elliott Jack Field
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN JOURNALISM WITH FILM STUDIES
Pass
Ciaran Logue
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN APPLIED SOCIAL STUDIES
Pass
Aine Nugent
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CINEMATIC ARTS
With Commendation
Kayleigh Linehan
Pass
Tiarna Kerr
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CREATIVE TECHNOLOGIES
Pass
Adam Guilar
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN DRAMA
Pass
Nathan William Ian Redmond
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGLISH
Pass
Heini Vilhelmiina Onnela
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN JOURNALISM WITH ENGLISH
Pass
Leona Harkin
CERTIFICATE IN COMMUNITY YOUTH STUDIES
With Commendation
Angela Burns
Anthony McGinley
David Ralston
Pass
Reece Vincent Carlin
Ashling Louise Dixon
Gary Lavelle
Orfhlaith Moran
CERTIFICATE IN TEACHING
Pass
Joseph Desmond McGrann
FACULTY OF COMPUTING, ENGINEERING AND BUILT ENVIRONMENT
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Yogesh Kumar Meena
MASTER OF SCIENCE IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT
With Distinction
Abdul Raman Ali
Jonathan Sunday Etumusei
Ashley Gallagher
Sean Gallagher
Shannon Leigh Harkin
Aine Meenagh
Richard White
With Commendation
Kevin Gerald Blakely
Leo Clancy
Gavin Connor Curran
David Gourley
Niall Grace
Dylan Jones
Fergal Joseph McCusker
Christopher Ryan Neill
Aiden Skelton
Grant Troupe
Pass
Stephen Concannon
Mark Madden
GRADUATE CERTIFICATE
IN COMPUTING
With Commendation
Francis Molloy
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER ENGINEERING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Ali Saeb Sha’ath
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Stephen Barr
With Second Class Honours Lower Division
Adam Hanlon
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
With Second Class Honours Lower Division
Christopher McGovern
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Terence Sweeney
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Patrick Quinn
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With First Class Honours
Paul Fegan
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Laura Louise Mary McLaughlin
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)
With Second Class Honours Upper Division
Aidan O’Hare
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
With Second Class Honours Lower Division
Kevin Doran
Diarmuid Gallagher
Daniel Lord
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING
With Second Class Honours Lower Division
Joseph McAuley
With Third Class Honours
Daniel Brendan Cassidy
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES
With Third Class Honours
Gustavo Medeiros
Gareth Rodgers
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE
With Commendation
Adam Boyd
Arthur Caulfield
Daniel Magee
Pass
Ben Gerald Houston
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
With Distinction
Joseph O’Donnell
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING
With Commendation
Ethan David Kerrigan
Conor Michael Peter McQuaid
Ryan Walls
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)
Pass
Jonathan Edward Coey
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING WITH EDUCATION
With Distinction
Marc Samuel Gary Curtis
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
Pass
Robert Kyle Moore
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE
With Commendation
Hayley Curran
Pass
Michael Mallon
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
Pass
Matthew Dixon
Bronach Aife McCartney
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INFORMATION TECHNOLOGIES
Pass
Erin Simpson
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES
DOCTOR OF SCIENCE
Pass
Peter Raymond Flatt
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Raghad Alhomaid
Kathleen Alice Christie
Robert Goodman
Mohammed Naeem Khan
Aman-Deep Singh Mahil
MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Suzanne Emma Barrow
Mairead Antoinette Buckley
Francesca Anne Carvill
Emer Martina Connolly
Amanda Dawson
Tegan Louise Ducker
Emma Marie Dunne
Jennifer Fielding
Kimberley Elizabeth Finlayson
Aisling Foody
Lorraine Marion Gallagher
Mary Claire Ging
Caroline Hunt
Maria Elaine Jump
Patrick Noel Kelly
Linda McKinstry
Caroline Margaret Moffatt
Mary Moran
Lesley-Anne Nixon
Alison Frances Nolan
Laura Ann Oliver
Abigail Frances Pethick
Emma Prior
Michael Sanderson
Patrick Simms
Faye Emma Sims
Juanita Ann Spiteri Meilak
Sivatharsini Thasian-Sivarajah
Amanda Waddell
With Commendation
Martha Armstrong
Cliona Anne Barry
Elisa Barry
Andrew Stephen Beakey
John Burns
Lorinda Camilleri
Danielle Angela Clark
Emma Louise Clewlow
Christine Clifford
Sandra Catherine Clifford
Aisling Niamh Costelloe
Ciarán Stephen Deane
Noreen Evans
Angela Michelle Finan
Paul Raymond Fitzsimons
James Gale
Daniel Mark Gleghorn
Rebecca Graham
Patricia Ellen Griffin
Claire Haran
Gillian Hoare
Laura Victoria Irving
Andrew Christopher Kelly
Daniel Kelly
Mandy Logan
David Patrick Mahon
Louise Elizabeth McNeill
Helena Milton
Nomalanga Tracy Ndhlovu
Catriona Lawson Noble
Donal Joseph Noonan
Sinead O’Brien
Danielle O’Carroll
Lisa O’Connor
Ruth O’Connor
Eileen O’Leary
Elaine O’Riordan
Lisa Maria Power
Maria Eve Riley
Ciara Rogers
Govinder Shergill
Sharon Jane Stanley
Beryl Ann Waldron
Niamh Walsh
Aoife Warde
Aoife Wilson
Emily Jane Wood
Pass
Thais Emanuelle Ferrari Gersogamo
Aine Gorman
Janet Mary Hutchinson
Lindsey Mary Lindsay
Louise Alicia Quinn
Declan Ryan
John Michael Welsh
MASTER OF SCIENCE
IN BIOTECHNOLOGY RESEARCH
With Distinction
Emma Jennifer Davidson Hasson
With Commendation
Caolan David Boyle
Nichola Jayne Ejaz
Matthew Robert Johnston
Michael Andrew McBride
Cho King Ng
Kevin Gerard Walsh
Nicki Samuel Watton
MASTER OF SCIENCE
IN FOOD AND NUTRITION
With Commendation
Laura Ann McDermott
Therese Mary McNamee
Rachael Morrison
Kimberley Spiteri
Pass
Rachel Louise Ludkin
MASTER OF SCIENCE
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS
With Distinction
Audrey Jane Jenkinson
With Commendation
Sinead Aoife Carroll
Orla Maire Ni Dhubhda
MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN NUTRITION
With Distinction
Olivia Fiona Carroll
Michael Aidan Day
Madison Herkert
With Commendation
David William Callaghan
Tara Caoilainn Flood
Chloe Ivy Ho Yin Hui
Jordan Kavanagh
Leo James Daniel McHugh
Sarah Rose Mullins
Shaun Sharkey
Pass
Edel Fitzgerald
Shayne Louie Ryan
MASTER OF SCIENCE IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS
With Distinction
Kate Sarah Thiruchelvam
With Commendation
Josianne Camilleri
MASTER OF SCIENCE
IN STRATIFIED MEDICINE
With Distinction
Mei Yu Cynthia Stafford
With Commendation
Nadine Sarah Esther Forde
Pass
Thejesveni Rudraprasad
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Helen Victoria Kirrane
With Commendation
Susan Jean Smyth
POSTGRADUATE DIPLOMA IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY
With Distinction
Jonathan Aboshiha
Parul Adhana
Luca Antico
Ankur Ray Barua
Satya Sai Prasad Kolli
Zeba Matin
Titilayo Bola Odufuwa-Bolger
Shafiq Ur Rehman
Scott Robbie
Ioannis Sidiropoulos
Patrycja Smolarek-Kasprzak
Natasha Spiteri
Leonard Teye-Botchway
Grigorios Tzamos
With Commendation
Michael Adams
Seema Anand
Tariq Zeyad Mohammad Ayoub
James Ball
Lara Antoinette Brien
Matthias Benjamin Brunner
Jan Bond Chan
Evelien Dewilde
Navpreet Dhillon
Mohammad Samir Dowlut
Nishant Gupta
Wing Man Ho
Jeremy John Hoffman
Sharmina Rony Khan
Remin Nath
Francesco Pillitteri
Mrinal Rana
Lee Mun Toong
Bernhard Treiblmayr
Claus Zehetner
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD AND NUTRITION
With Distinction
Yuen Ki Chiu
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN STRATIFIED MEDICINE
With Distinction
Paula Milligan
With Commendation
Claire Louise Curran
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICAL STUDIES
With Distinction
Kevin John Matthews
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS
With Distinction
Rachel Joanne Davison
Marie Hughes
Elinor Kate Humphreys
Orla McArdle
Lorcan McGarry
Sarah Ann Morrin
Jayne Louise Owen
Shane Joseph Quinn
Joseph Seaman
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN VETERINARY PUBLIC HEALTH
With Commendation
Aine Mullahy
MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Jon Wah Cheung
Aidan Cornelius Fahey
Jithin Kuriakose
Jack Patrick McGeown
With Commendation
James Noel O’Kane
GRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Commendation
Fiona Harkin
Pass
Thomas Edwin Craddock
Harry Gay
Alisha Jordan
Joanne Marie Morris
Kudirat Olayinka Obikoya-Oladapo
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Hannah Maxine Graham
With Second Class Honours Lower Division
Kate Millar
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Noeleen Michelle O’Kane
With Second Class Honours Lower Division
Tara Marie O’Neill
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Andrew Daniel Holmes
Lois Anne Wilson
With Second Class Honours Lower Division
Jamie Curtis Bell
Megan Marie Gillan
Meadhbh Elizabeth Kerr
Rachel Marie Ward
With Third Class Honours
Clive James Parkhill
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Third Class Honours
Rachel Warke
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY
With Second Class Honours Upper Division
Ashleigh Greenaway
Rebecca Sarah Shearer
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCE
With Second Class Honours Upper Division
Natalie Jay Johnson
With Second Class Honours Lower Division
Ensa Gitteh
Naomi Ann Jones
Zoi Stefanopoulou
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES
With Second Class Honours Upper Division
Tsz Yen Law
With Second Class Honours Lower Division
Conan Gerard Bradley
Niamh Collett
Adam Greenaway
Mark McGennity
Ryan McGrath
Naomi Lois Nelson
With Third Class Honours
Jodie Caroline Wilson
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION
With Second Class Honours Upper Division
Brian Crawford Porte
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY
With Third Class Honours
Jason Michael Bratton
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN STRATIFIED MEDICINE
With First Class Honours
Erin McHugh
With Second Class Honours Upper Division
Conor McLaughlin
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL STUDIES
With Commendation
Paul McCafferty
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN STRATIFIED MEDICINE
Pass
Louise Margaret O’Neill
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOLOGY
Pass
Matthew Kevin Totten
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOMEDICAL STUDIES
With Commendation
Rachael Nicole Hunt
Pass
Holly O’Donnell
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SCIENCE FOR NUTRITION
Pass
Gordon David Crothers
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN STRATIFIED MEDICINE
With Commendation
Ruairi Drumm
Arlana McGoldrick
ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL
MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION
With Distinction
Emeline Marie Jeanne Hassen
Neil McLarnon
Fionnuala Brid Walsh
With Commendation
Gavin George Patrick Henderson
John Niall Kavanagh
MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL BUSINESS
With Distinction
Erin McEvoy
Mary McKeever
Sandra Magdalena Wojcik
With Commendation
Christopher James Evans
Peter Anthony McGowan
Pass
John Graham Beirne
Gareth Denis Gault
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL BUSINESS
With Commendation
Elizabeth Forte
Arun Prasad Subramanian
Pass
Aljunia Marapira
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT
Pass
Liam McDaid
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL BUSINESS
Pass
Simon John Burgess
Charidimos Vasilakis-Mykoniatis
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MANAGEMENT
With Commendation
John-Paul Glenn
Barry McDermott
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS ADMINISTRATION
With Commendation
Steven Brian Sweeney
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM WITH FRENCH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Rachael Warren
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Aaron Leonard
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH EDUCATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Oisin Craig
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Lower Division
Niamh Chambers
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS ADMINISTRATION
With First Class Honours
Jordan Robert Andrew Armstrong
Lisa Hilary Dunn
Patricia Anne Foynes
Noel Anthony Jennings
Aaron McShane
Emma Teresa Roulston
With Second Class Honours Upper Division
Ciara Crossan
Declan Fullerton
Andrea Joy Magee
Oran McLaughlin
Joanne McMullan
Daire O’Donnell
Patrick O’ Donnell
Ciara Roulston
With Second Class Honours Lower Division
Tamara Vaughan
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS MANAGEMENT
With Second Class Honours Upper Division
Craig McCloy
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES
With Second Class Honours Upper Division
Roisin O’Neill
With Second Class Honours Lower Division
Nicole Bonner
Joanna Evelyn Gillespie
Aimee Rooney
With Third Class Honours
Martin McDonald
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING
With Second Class Honours Lower Division
Eimear Jackson
Aimee Louise McNicholl
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH PSYCHOLOGY
With Second Class Honours Lower Division
Gavin Carvill
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ACCOUNTING
With Second Class Honours Upper Division
Tia-Jade Parry
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES
Pass
Gemma Clifford
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ACCOUNTING
With Commendation
Justin Heaney
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ADVERTISING
With Commendation
Matthew Harold
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BUSINESS STUDIES
Pass
Hannah Clare Johnston
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT
With Commendation
Stacey McEldowney
Laura McGowan
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT
With Commendation
Jessica Bell
ACCESS, DIGITAL DISTRIBUTED LEARNING
CERTIFICATE IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT
Pass
Cole Buchanan
Robert William Campbell
Daniel Maguire
James Sandrey
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Karen Cafferkey
Serena Tarlati
MASTER OF PHARMACY
With Second Class Honours Upper Division
Farshid-Paul Jahani
Ciaran McBride
Dikeledi Nkele Mushapho
Hannah O’Sullivan
With Second Class Honours Lower Division
Matthew Gerard Larkin
Eoin Linden
Jasmine Sarika Rajan
MASTER OF RESEARCH
With Distinction
Michelle Clements
Romain Hebert
Amber Elizabeth Manley
MASTER OF SCIENCE IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS
With Distinction
Gemma Finn
Eamonn Michael Patrick Gillen
Fiona Murphy
With Commendation
Christina Bowman
Patricia Anne Mary Cusick
Pass
Jennifer Naomh Hunter
MASTER OF SCIENCE IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)
With Distinction
Anna Charlotte Balmer
Ailana Boulos
Labhaoise Clynes
Daniel Collins
Jane Olivia Gilsenan
Rachel Bridget Kane
Justin MacLochlainn
Anthea McCloskey
Victoria Izara McFarlane
Aisling McGarrity
Katie Seanin McHugh
Shannen Molloy
Paula Nolan
Cara O’Brien
Olayinka Oladokun
Martin O’Reilly
Aaron Pyne
Amy Stitt
Lisa-Marie Sweeney
Sharon Jane Sweeney
Ellen Teague
Charlotte Elizabeth Turner
Oisin Young
With Commendation
Lauren Baker
Adrian Begley
Bethany Brown
Alison Burns
Courtney Campbell
Zoe Campbell
Robyn Cordner
Jill Christina Ferguson
Nicola Hughes
Angela Kinning
Charlotte Elizabeth Linstrom
Catherine McCann
Laura McCaughey
Louise Michelle McDougall
Catriona McEvoy
Abigail McNeill
Christopher Mulholland
Simona Petkeviciute
Barry Rouse
Michael Philip Sampson
Anna Izabela Syperek
Zoe Thompson
Ciara Vernon
Maeve Anna Walkington
Chi-Wai Alex Yu
Pass
Clodagh Ni Bhroin
MASTER OF SCIENCE IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Distinction
Michelle Elizabeth Gurney
Emma Margaret Scott
Justin Leo Senn
MASTER OF SCIENCE IN HEALTH PSYCHOLOGY
With Distinction
Rachel Jane Black
Amelie Bobsien
Christopher Ian Gray
Felicity Lavena McGookin
Ann Marie McStocker
Sophie Alison Morris
Seamus Joseph Power
Aidan Stewart
With Commendation
Daniel Patrick Brown
Maureen Ann Busby
Suzanne Cassidy
Sean Green
Maeve Hinds
Catherine Michele Hitch
Sarah Caroline Lawlor
Aine Theresa Mahon
Natasha Murray
Emma Wray
MASTER OF SCIENCE
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES
With Distinction
Kelan Flynn
Vanessa Namwanga
With Commendation
Christopher McCartney
Nojir Uddin
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)
Pass
Priscilla Gallagher
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Commendation
Malcolm Debono
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Commendation
Izybelle Callow
Andrew Eastop
Darragh Murphy
Mark Stringer
Pass
Raymond Lockhart
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PSYCHOLOGY
With Distinction
Deirdre McGrane
With Commendation
Rebecca Keeler
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHARMACY MANAGEMENT
With Commendation
Donna Bartlett
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN APPLIED HEALTH STUDIES
With Commendation
Rebecca Louise Mazur
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS
With Commendation
John McConalogue
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PSYCHOLOGY
With Distinction
Eleanor Bruce
With Commendation
Michelle Maria Peake
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With Second Class Honours Upper Division
Jodie McBride
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE
With Second Class Honours Upper Division
Thomas McAllister
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HEALTH AND WELLBEING
With Second Class Honours Lower Division
Carly Jade Doherty
Amy McGilligan
With Third Class Honours
Laura Anderson
Abbie Friel
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE
With Second Class Honours Lower Division
Ciaran Crothers
Amanda Jane Edmund
With Third Class Honours
Craig Carson Hutchings
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)
With First Class Honours
Emma Blair
Shannon Louise Brophy
Tamara Amy Campbell
Emma Coyle
Anthony Curran
Karen Elizabeth Darragh
Ashleigh Dempster
Erin Elizabeth Devine
Debbie Diver
Caoimhe Donaghy
Tania Dooher
Zoe Jamie Elder
Olivia Ervine
Ciara Farren
Edel Ferguson
Suzanne Elizabeth Gillespie
Robbyn Gray
Kathy Ellen Hall
Ciara Marie Lavender
Aine Marie McAnulla
Fiona McDermott
Martin McGowan
Oliver McKinney
Bronagh McMullan
Paul Nunez
Joan Josephine O’Kane
Catherine Jane Reid
Leonie Russell
Deborah Wallace
Christina Warren
Malgorzata Zieba
With Second Class Honours Upper Division
Aksa Aby
Naomi Ruth Aiken
Brinin Anderson
Tara Boyd
Victoria Campbell
Lauren Naomi Cottle
Aine Marie Doherty
Kirsten Doran
Niamh Briege Duggan
Colleen Fegan
Kryzzel-Kay Felwa
Kyra Faith Ferguson
Zoe Finlay
Shannon Flanagan
Laura Janine Foster
Amy Gallagher
Sinead Gallagher
Anne Marie Hall
Jann Hammond
Lauren Hargan
Kirsty Harper
Brooke Ellis Harrison
Megan Hetherington
Michelle Holdsworth
Emma Hutchinson
Albert Jose
Eve Kelly
Stacey Kelly
Aoife Kennedy
Mary Regina Kennedy
Sarah Kennedy
Sinead Kerlin
Maxine Kidd
Carole Rose Logue
Siobhan McBrearty
Rachel Elizabeth McCahon
Jennifer McCourt
Emma McCrudden
Megan McCullough
Rachel Mary McCurdy
Brid McGourty
Irene McGovern
Aoibhin McGurk
Marie McHugh
Shannon McKaigue
Catherine McKenna
Rachel McKeown
Sasha Beatrice McKinley
Hannah Catherine McLarnon
Ailbhe McLaughlin
Gerardette McLaughlin
Clare McMahon
Emma McQuillan
Ramona McShane
Rachel McWilliams
Steven Gareth Miller
Jennifer Rose Montgomery
Bryan Andrew Morgan
Roisin Mulholland
Lucinda Murphy
Rebecca Neely
Bridgeen O’Hanlon
Dearbhla Quinn
Mairead Quinn
Julie Robinson
Hollie Sargent
Claire Sheehan
Lori Shirlow
Patrina Stringer
Amy Elizabeth Taggart
Victoria Todd
Melissa Louise Waite
Matthew Ward
Nazareen Veronica Whelan
With Second Class Honours Lower Division
Lisa Shannen Anderson
Claire Beattie
Shannon Ann Braund
Charlene Breslin
Caoimhe Brogan
Molly Canavan
Elaine Colhoun
Sarah Dickey
Shauna Doherty
Una Doyle
Roisin Ann Forrest
Joanne Gallagher
Laura Harkin
Danielle Jacqueline Hueston
Shannan Jackson
Janet Jones
Keila Kearney
Leanne Kilgore
Katrina Logue
Kerri Ann Lynch
Maeve McCambridge
Megan McClements
Carl McErlean
Siobhan Laura McFadden
Nicole McGee
Lauren Jean McGeown
Rebecha McGimpsey
Sarah McKillen
Beth Ursula McParland
Michelle McVey
Danielle Moore
Emma Jean Moore
Kelly-Ann Moore
Declan Moran
Kerrie Ann Mullan
Jill O’Donnell
Debbie Elizabeth Olphert
Celia Olufemi
Lisa O’Neill
Louise Rasdale
Natasha Rice
Amanda Taggart
Clare Toner
Jenny Louise Tosh
Aileen Tuohey
Stephanie Louis Paragas Versoza
Caitlin White
Caoimhe White-Gillespie
Emma Willox
With Third Class Honours
Laurelle Carlin
Sarah Duffy
Tanya McCafferty
Lisa Montgomery
Laura Ann Jane Moore
Colleen Tierney
Abbie Trimble
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (MENTAL HEALTH)
With First Class Honours
Ashley Bowers
Danny Coll
Rebecca Haughey
Shannon Elizabeth Laverty
Michael McMullan
Aisling Anne Moore
Patrice Murray
Chris O’Donnell
Dean Pollock
With Second Class Honours Upper Division
Aislingmarie Breen
Rachael Brolly
Colleen Coulter
Sareena Gillespie
Jessica Marchini
Dymphna McConnellogue
Christy McLaughlin
Theresa Anne Mullan
Shauna O’Donnell
Danielle Smyth
Mary Paige Hollie Walton McGovern
With Second Class Honours Lower Division
Niamh Bolster
Eimear Callan
Rebecca Elizabeth Crawford
Ciara Dawson
Brenda Martina Divin
Jason Patrick Gillespie
Aoibhin Lennon
Kelly-Marie McMenamin
Ryan Barry McPhilomey
Orlaith Millar
Rebecca Peeples
Rachel Phillips
Clare Rowley
Catherine Scott
With Third Class Honours
Suzanne Danielle Boyle
Gabrielle Daly
Shauna Louise Gibbons
Eliza Opiola
Cathy Stewart
Diane Teresa Tierney
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL BIOSCIENCES
With Second Class Honours Upper Division
Thomas McKaig
Joel McTaggart
With Second Class Honours Lower Division
David Campbell
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL SCIENCE
With Third Class Honours
Haiying Dai
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY
With First Class Honours
Jamye Alison Walker
With Second Class Honours Upper Division
Anthony Cassidy
Lisa Deakin
With Second Class Honours Lower Division
Cara Cecilia McComb
Nicole Elizabeth Louise Millar
Chantelle O’Neill
Kirby Paula Percy
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY
With Second Class Honours Lower Division
Shauna McCullagh
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTH CARE
Pass
Emily Kane
Simon Mackey
Martynagh Moran
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH CARE
With Distinction
Kate Ann McSorley
With Commendation
Hannah Mary Helen Clarke
Emma Donnelly
Chad Horner
Pass
Stevonna Atkinson
Amy McShane
Sarah-Louise Thompson
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH
Pass
Anthony Maxwell
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PSYCHOLOGY
With Distinction
Jennifer Mullan
Katinka Lilla Szabo
Rebecca Todd
With Commendation
Natasha Kirke
Amy Jacqueline McKay
Pass
Courtney Allen
Cora Deery
Meghan Kealey
Edelle Maria McGlade (posthumously)
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL PSYCHOLOGY
With Commendation
Fern Wilkin
Parliamentary reports show first speaker only - follow this lnk for the full transcription.
Articles may come from parliamentary reports, various public news feeds and Google News Search. Content is republished here for context. Copyright is respected and remains with the original author at all times. Original Article:https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/education/graduations/ulster-university-graduations-december-12-2018-37618668.html